INFORMACJE PO POLSKU

KONTAKT RESERWACJI NA KONCERTY
+48605233200 JERZY STOZYNSKI (JEZYK POLSKI) e mail       stoski6@wp.pl

Bill Neal (Australia) – wokalista/saksofonista/gitarzysta
Bill przyleciał na turę po Polsce i Europie gdzie gra między innymi z “JAROSŁAW ŚMIETANA I
WOJCIECH KAROLAK SUPER BAND”. Grając ze Śmietaną i Karolakiem promują ich nową
płytę CD “I LOVE THE BLUES”.
Koncerty zespołu są bardzo energetyczną mieszanką Bluesa, Jazz i Soul, We wrześniu Bill będzie nagrywał z zespołem nową płytę CD w Radio Kraków, w której
zaprezentuje utwory własnej kompozycji. Płyta ukaże się na Święta Bożego Narodzenia.
Historia:
Bill miał niesamowity głos jako dziecko. Śpiewał i występował od piątego roku życia. Jego
nauczyciel śpiewu po wielu latach skomentował: “nigdy nie słyszałem takiego głosu, wtedy i
teraz”. Po audycie na angaż w Royal English Opera w wieku ośmiu lat, swoje dzieciństwo spędził
jeżdżąc i występując, w tym pr zez rok grał w Śnie Nocy Letniej w Operze Covent Garden w
Londynie, śpiewał główną rolę w ‘Oliwierze’, “Amahl and the Night Visitors” i wystąpił w filmie z Sophią Loren i Richardem Burtonem.
Bill otrzymał wykształcenie muzyczne (śpiew klasyczny, klarnet i saksofon). W wieku dwunastu lat
dostał stypendium muzyczne w prestiżowej szkole prywatnej ‘Kings School”.
Podczas pobytu w Polsce w 2010 roku pewnego dnia Bill grał i śpiewał u swojego znajomego nad rzeką Rabą w Myślenicach. W pobliżu spacerował Jarek Śmietana. Usłyszawszy go tak
zafascynował się jego głosem, ze postanowił zaprosić Billa do wystąpienia z nim na mającym się odbyć w sierpniu festiwalu Polnord Music Festival w Sopocie, ja ko gość niespodzianka.
Gospodarzem festiwalu był Jarosław Śmietana z swoją super-grupą i Wojciechem Karolakiem. Bill wystąpił tam między innymi obok takich gwiazd jak Hanna Banaszak, Ryszard Rynkowski, Karen Edwards (USA), Z-Star (GB),
Następnie Bill nagrał z Jarkiem Śmietaną i jego zespołem w Krakowskim studio płytę “I Love the Blues” która została wydana w maju 2011 roku. Obecnie Bill odbywa tour z Jarosławem Śmietaną I zespołem promując tą płytę. Występowali między innymi w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, w Piwnicy Pod Baranami w Krakowie i wielu innych prestizowych salach koncertowych Odbywa też szereg występów indywidualnych. Kilkukrotnie wyjeżdża na koncerty do Wielkiej Brytanii
http://youtu.be/OojGnSuo8cc Live in Warsaw
http://youtu.be/8HQW4Zju-Rw I Believe , Herbata Kawa show
CONTACT billabongneal@hotmail.com
Tel +48601838358
i bel cd
NOWA PLYTA

Ta płyta jest dla mnie naprawdę wyjątkowa. Zostala nagrana niemal na żywo. Zabrałem polskich muzyków do Radia Kraków, zagrałem im demo każdego utworu, dałem nuty i ruszyliśmy z nagrywaniem. Śpiewalem na żywo i muzycy grali na żywo. Nagranie ma minimalną ilość poprawek, nie tak jak dużo ”przeprodukowanych” płyt, które tracą przez to pasje i emocje. Nasze nagrywanie było proste: nagraliśmy każdy utwór trzy razy i wybraliśmy najlepszą wersję każdej z piosenek.
Wiedziałem że mogę oczekiwać bardzo wysokiego standardu gry od Jarka, Wojtka i Adama, bo grałem już z Nimi wiele razy. Wiedziałem że wniosą do mojego projektu geniusz i inspiracje. Natomiast byłem pozytywnie zaskoczony mało mi znanym basistą Robertem Szewczugą (Golec uOrkiestra), który przekroczył moje najśmielsze oczekiwania.

Mam swoje ulubione utwory na tej płycie:
Utwór 2: ”Nadal kocham Cię” napisałem o moim ojcu po jego śmierci. W tym utworze szczególnie lubię solo Jarka, w którym uchwycił On moje emocje, co słychać może też w moim głosie. Ta piosenka może być hitem w Polsce dla wszystkich -nie zależnie od wieku. Jestem w niej również dumny dzięki zmieszaniu w niej polskich i angielskich słów, ponieważ w jakiejś części sam należę już do Polski, jak i moje dzieci które władają obydwoma językami.
Utwór 7: ”Something you said” jest dla mnie niesamowity. Wojtek dodał tu mroczne dźwięki, świetnie akcentując temat piosenki mówiącej o kobiecie która jest alkoholiczką. Również solo Roberta jest tu niesamowite i nigdy mnie nie znudzi.
Utwór 5 ukazuje nieco inne oblicze. Napisalem tą piosenką dla bliskiej przyjaciółki mojej i mojej żony: Kathy, która w wieku trzydziestu paru lat popełniła samobójstwo skacząc z mostu kolejowego. Musialem użyć mego głosu w zupełnie inny sposób aby móc odzwierciedlić przekaz tej piosenki.
Utwór 10: ”I Believe”. Na początku nie planowałem umieszczać go na płycie. Napisałem ten utwór dla mojej siostry kiedy się dowiedzialem że ma raka, a w międzyczasie Jarek się rozchorował. Stwierdziłem że musiał znaleźć się w programie albumu. No i naturalną rzeczą stało się zatytułowanie całej płyty: ”I Believe”.
Jestem również bardzo dumny z utworu 8. Jest to raczej prosty kawałek, lecz jeśli mogę się ośmielić na takie porównanie: udało mi się podążyć śladem Raya Charlesa i połączyć duszę i chropowatość bluesa w tej opowiadającej o dziewczynie uzależnionej od kokainy piosence.

Poza utworami o bardzo poważnym przekazie na płycie znalazły się też lekkie piosenki jak na przyklad utwór 3, który napisałem dla mojego syna Leona. Muszę się przyznać iż obawiałem się sprzeciwu i niezadowolenia ze strony płci pięknej, ale okazało się że wszyscy przyjęli tą piosenką taką jaka jest, z przymróżeniem oka.
”Man about a Dog” i ”Kiss my lady goodbye” są zdecydowanie australijskimi bluesami o byciu ”trochę niedobrym”.
”Zelda” odnosi się do dziś już starej gry komputerowej ”adventure sega” i uzależnienia od gry w nią. Wydaje się to także w dzisiejszych czasach odpowiadające rzeczywistości, w której młodzież uzależnia się od jej odpowiedników jakim jest np. ”Skyrim”.
Na koniec: ”What happens in the band” -tytuł mówi sam za siebie. Po pobycie w Chicago z Jarkiem i Adamem ten utwór uderza w strunę bluesa tego wielkiego miasta i mam nadzieję że rozbawi Was tekst o ”niedobrych chłopakach”.

Billy Neal, Kraków, Maj 2013

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.